CBS: Omzet industrie +0,4%, machinebouw en elektrotechniek +3,8%.

0

De omzet van de Nederlandse industrie was in het vierde kwartaal van 2025 0,4 procent hoger dan in dezelfde periode een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De lichte groei kwam volledig door een hogere afzet; de afzetprijzen lagen gemiddeld 0,7 procent lager dan een jaar eerder.

Over heel 2025 steeg de industriële omzet met 0,8 procent ten opzichte van 2024. De afzetprijzen bleven op jaarbasis gemiddeld gelijk.

Binnenland trekt aan, buitenland licht lager

De binnenlandse omzet nam in het vierde kwartaal met 1,1 procent toe, mede dankzij 0,4 procent hogere afzetprijzen. De buitenlandse omzet daalde licht met 0,1 procent, terwijl de prijzen voor exportproducten 1,5 procent lager lagen dan een jaar eerder.

De forse schommelingen uit 2021 en 2022 zijn daarmee duidelijk afgevlakt. In de afgelopen anderhalf jaar zijn de kwartaalmutaties aanzienlijk kleiner dan in de jaren daarvoor.

Machinebouw en elektrotechniek grootste stijgers

De elektrotechnische en machine-industrie noteerde met 3,8 procent de sterkste omzetgroei in het vierde kwartaal. Ook de voedings- en genotmiddelenindustrie (+1,9 procent) en papier en grafisch (+0,8 procent) lieten groei zien.

Aan de andere kant stonden vooral de raffinaderijen en chemische industrie (-5,2 procent), waar lagere afzetprijzen (-4,2 procent) de omzet drukten. Ook de textiel-, kleding- en leerindustrie zag de omzet met 5,1 procent dalen.

Minder faillissementen

Het aantal faillissementen in de industrie daalde. In het vierde kwartaal van 2025 werden 65 faillissementen uitgesproken, 39 minder dan een jaar eerder en vier minder dan in het derde kwartaal. Over heel 2025 ging het om 292 faillissementen, tegen 351 in 2024.

Link magazine december 2025-januari 2026. Thema: Geld verdienen tijdens de hele lifecycle. Cover Christian Rood Leydenjar. Lees het artikel digital of vraag exemplaar op bij mireille.vanginkel@linkmagazine.nl

Orderontvangst en verwachtingen positief

Ondernemers zijn voorzichtiger optimistisch. Per saldo gaf 12,9 procent aan dat de waarde van de orderontvangst in het vierde kwartaal is toegenomen. Dat is het hoogste saldo sinds juli 2022.

Voor het eerste kwartaal van 2026 verwacht per saldo 10,5 procent van de ondernemers een hogere omzet.

Vraag en personeel grootste knelpunten

De belangrijkste belemmeringen blijven onvoldoende vraag (26,9 procent) en personeelstekort (26,2 procent). Financiële beperkingen en tekorten aan productiemiddelen worden minder vaak genoemd. Opvallend is dat 33,8 procent van de industriële ondernemers geen belemmeringen ervaart.

De cijfers schetsen daarmee een beeld van stabilisatie: lichte omzetgroei, afnemende prijsdruk en voorzichtig herstel van vertrouwen — maar nog altijd onder invloed van structurele uitdagingen in vraag en arbeidsmarkt.

Share.

Reageer

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Geverifieerd door ExactMetrics